Hakkımızda

MELSA MUĞLA EL SANATLARI SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

Melsa Muğla El Sanatları San.Tic.Ltd.Şti. kaybolmaya yüz tutmuş yöresel el sanatlarının yaşatılması,geliştirilmesi ve ev kadınlarına istihdam sağlanması amacıyla 1995 yılında Türkiye’nin ilk kadın valisi Lale Aytaman’ın girişimi ile Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü ve Muğla’ya Hizmet Vakfı işbirliğiyle kurulmuştur. 12/11/2012 tarih ve 6360 sayılı kanun kapsamında 2014 yılı yerel seçimleri sonrasında Muğla İl Özel İdaresi’nin kapanması sonucu Melsa Muğla El Sanatları San.Tic.Ltd.Şti.’ndeki İl Özel İdaresi hisseleri yeni kurulan Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devrolmuştur.
Melsa Muğla El Sanatları San.Tic.Ltd.Şti. yöresel el sanatları ve dokumacılığı dışında misyonu gereği Muğla bölgesinde yok olmaya terk edilmiş mimari değerlerin topluma kazandırılması ve koruma kapsamındaki turistik bölgelerin işletmelerini üstlenerek ülke turizmine ve çevre bilincine hizmet etmektedir. Faaliyetlerini El Sanatları, Kültür Hizmetleri ve Turizm İşletmeleri olarak üç ana bölüm altında yürütmektedir.

  Ayrıca İlde, İlçede, beldede bulunan, yetiştirilen, üretilen, satılan ürünlerin öncelikle kadınların ortağı olduğu kooperatiflerden temin edilerek, üretilmesi ve ekonomik olarak değerlendirilmesi ile kadınlar kooperatif çatısı altında desteklenmektedir.

EL SANATLARI

Melsa, merkez atölyesindeki dokuma tezgâhlarının dışında Muğla’nın muhtelif köylerindeki evlere de tezgâhlar kurarak dokumacılığın yaygınlaşmasını, genç kuşaklara aktarılmasını hedeflemektedir. Bu tezgâhlarda, pamuklu, yünlü ve simli yöresel el dokuması kumaşlardan oluşan masa örtüleri, sehpa örtüleri, servis takımları, yatak takımları, kırlentler, döşemelik ve perdelik kumaşlar ve konfeksiyon amaçlı üretim yapılmaktadır.

Ayrıca Fethiye – Üzümlü’de kurduğu tezgâhlarda Türk boylarının bölgede yerleşik düzene geçişi kadar eski olan Dastar dokuması da yaptırmaktadır. Geçmişte çevre köylerde yetiştirilen ipek kozalağının işlenmesi ile üretilen ipekli dokuma günümüzde maalesef yapılmamaktadır. Sarı kozadan elde edilen ve doğal renginde kullanılan ipekle dokunan dastar, bir zamanlar elit kesimin aradığı, ulaşılması zor bir üründü. Ne yazık ki sarı koza bölgede yok olduğu gibi ipek böceği yetiştiriciliği de yapılmamaktadır.

Dastar; bölgede kamçısız tezgâh kullanılarak, ağartılmış pamuk ipliği ile tercihen üzerine aynı renk iplikten desenlerin atıldığı karakteristik bir dokuma cinsidir. Dokumada atkı ve çözgü olmak üzere iki çeşit iplik kullanılır. Üzümlü, dastar dokumacılığında bez ayağı dokuma tekniği kullanılmaktadır. Bez ayağı dokuma, dokuma çeşitlerinin en eskisi, bağlantısından dolayı en basitidir.

Klasik olarak Dastar dokumasında; topak yanış, sulu yanış, sülük yanış, çengel yanış, kilim yanış, deve boynu gibi motifler kullanılır. Bu motifler, dokumanın boyuna ve enine doğru tekrarlanarak, kullanılacak mekâna göre kompozisyonlar oluşturulur. Desen ve motiflerin küçük olanları dokumanın bütün yüzeyine belirli aralıklarla da yerleştirilebilir. Bu türe benekli kompozisyon adı verilir. Madalyon kompozisyonda, kare yüzeyin köşeleri üçgen motiflerle yumuşatılır, orta bölümdeki boşluğa tercihen baklava dilimi veya şematize canlı figürü yerleştirilir. Melsa Muğla El Sanatları San.Tic.Ltd.Şti. bu anlamıyla değişik kompozisyon teknikleri ve motifler geliştirerek dokumaların tekstil değerinin artmasını sağlamaktadır.

Geçmişte ihtiyaç için üretilen, gelinlik çağındaki kızlara hediye olarak sunulan dastar dokuması günümüzde endüstriel tezgâhlarda yapılan dokumaların bolluğu karşısında tutunamayarak maalesef önemini yitirmiştir. Melsa Muğla El Sanatları San.Tic.Ltd.Şti., dastarın otantik mekan ve Müze salonlarında teşhir edilmeyle sınırlı kalan kullanım alanını kolay temin edilen doğal pamuk ipliği ile çeşitlendirip, tekstil sektöründe hak ettiği yere çıkarmayı hedeflemektedir.

Tüm el dokuması ürünler Melsa Muğla El Sanatları San.Tic.Ltd.Şti.’nin Muğla merkez satış mağazasında perakende olarak sunulmaktadır. Ayrıca yurt içinde talep eden firmalara toptan olarak satılmakta ve yurt içinde düzenlenen Uluslararası Turizm, Tekstil, Konfeksiyon ve Hediyelik Eşya Fuarlarında tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapılmaktadır.

Melsa Muğla El Sanatları San.Tic.Ltd.Şti., şirket bünyesinde el dokumacılığına yönelik kadrosunun haricinde belde ve köylerdeki evlerde üretim yapan geniş bir dokumacı ağıyla geleneksel el sanatlarımızı genç kuşaklara aktarmaktadır.